Jump to content
Jambands.ca

Eat for a week on $15 Challenge


bouche
 Share

Recommended Posts

Last week, ms.hux and I set off with a meal plan to eat from monday to friday with only $10 each and one shopping trip.

We pulled it off, but we also had the help of a couple of things tucked away from before, like a jar of chili, and some frozen dim sum supplies.

However, most of the other meals consisted of Chickpea dishes and other beans, Borscht, veggie quesadillas, and other plates with very cheap yet nutritious ingredients.

I figure for 2 people with $15 each ($30 total for you elementary school dropouts), a meal plan could be made that would create 1 meal a night for 2 that would also allow for leftovers for the next day's lunch.

This is what I'm curious to see other people do.

1. Generate a meal plan (for 2) for mon-friday with only $30.

2. Meals must carry over and supply your lunch for the following day.

3. Foods must all be prepared with either fresh, canned or frozen INGREDIENTS. No Ramen Noodles, no frozend dinners.

4. Peanut Butter Sandwich is not a meal.

I think there could be a better defined set of rules, but I think this will do.

Link to comment
Share on other sites

Here's what we did (no process or prepared food at all, we still cooked every night.):

MONDAY - Borscht w/ ham & swiss Bagels (leftovers for lunch)

TUESDAY - Tuna Casserole (leftovers for lunch)

WEDNESDAY - Layered Bean soup (leftovers for lunch)

THURSDAY - Meat pie and corn (leftovers for lunch)

FRIDAY - Spring rolls, dumplings and wonton soup

Like Mike said we did have a lot of things in our pantry and freezer that helped make the $10 budget acheivable. We had to buy:

3 beets

1 green cabbage

onions

tomatoe paste

dill

sliced ham

sliced swiss cheese

tuna

frozen peas

Weddings aren't cheap ya'll. Gotta save them pennies!

Link to comment
Share on other sites

what a coincidence. i was looking in my kitchen this morning scheming on how i could make it through the week without grocery shopping. (my car won't start :( )

here's what i'm doing, and i've approximated prices, though these are based on the case-load sizes i usually buy (yes, i am stocked for armageddon)

breakfasts - lunches (these are seamless small snack-fests for me at work):

($3) homemade banana bread

($4) fresh fruit (i only have 1 apple and 1 grapefruit left, so i will have to head to the store this week)

($2) homemade homous (it's damn good too - with roasted red peppers - yum!)

($2) ryvita crackers

dinners:

($4) casserole -- rice, cauliflower, mushroom, onion, dijon, nutr. yeast, herbs&spices (just made it - probably 3 meals worth. tasty ex-perry-ment yes, lee scratch was helping)

($4?) - tvp (or lentil maybe), onion, garlic, tomato sauce on pasta (3 meals worth)

so what's that make my total - $19, with 6 dinners probably. although I will only be spending $4 of that, the rest is cupboard stash.

yay budget! got my property tax bill on friday :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...